"NJEMCI“ OPET NA PUTU

I ove godine naše putovanje otpočelo je u noćnim satima. O spavanju nije bilo ni govora. Pričalo se sve do prvog grada na planu putovanja, Regensburgu. Kao što i samo ime navješta, dočekala nas je kiša. Ni to nam nije smanjilo oduševljenje jer bili smo u Njemačkoj.

Učenici 3.b sa razrednicom

Nakon Regensburga, napokon stižemo u Nürnberg. Smještamo se u hotel, preskačemo večeru i polazimo u obilazak tog prekrasnog grada. Nezaobilazni su Kaiserburg i njegove zidine, Hauptmarkt, fontana Schöner Brunnen, crkva Naše Djevice. Kako je bilo vrijeme Adventa, nismo mogli preskočiti najpoznatiji adventski sajam u Njemačkoj – Chriskindlmarkt.
Naš konačni cilj, ipak, je Berlin. Oduševio nas je veličinom, kulturom i povijesnim detaljima. Najljepša berlinska ulica Unter den Linden ponudila nam je niz znamenitosti: Reichstag, Brandenburška vrata, Nacionalnu operu, Nacionalni povijesni muzej, berlinsku filharmoniju, ostatke berlinskog zida...Vidjeli smo dvorac Bellvue, kolodvor ZOO, Postdamerplatz...
Nama su bili najzanimljiviji Berlinski zid i muzej Madame Toussauds, gdje smo napokon „upoznali“ naše voštane idole.
Našlo se i malo slobodnog vremena koje smo racionalno iskoristili odlaskom u shopping.
Nerado smo se oprostili od Berlina a pred nama je bilo još uzbuđenja. Nova postaja  je Dresden  a do njega smo stigli prolazeći kroz Češku. Dresden je prekrasan. Između ostalog, posjetili smo Katedralu i zimski dvorac Zwinger.
Šećer uvijek dolazi na kraju, tako je i naš put po „njemačkom govornom području“ završavao u Beču. Beč je satkan od  arhitektonskih ljepota a  uživali smo samo u nekima – katedrala, opera, Rathaus, Hofburg... Niste bili u Beču ako niste vidjeli i osjetili ljepote Schönbrunna i zabavnog parka Prater.
 Lijepo putovanje brzo je prošlo, a  mi smo bili  u „najlipšem mistu na svitu“ – našem Splitu!

Anna-Carmen Barišić, 3.b

objavio: Nediljka Galić   datum: 15. 3. 2012.