NAŠI "TALIJANI" U UMBRIJI

Ovogodišnja stručna ekskurzija za učenike koji uče  talijanski kao drugi strani jezik, realizirana je u listopadu, a glavno odredište bila je prekrasna regija Umbrija.
Noćna plovidba Split – Ancona prošla je u tren. Sišavši s broda uputili smo se prema cilju našeg putovanja – Umbriji. To Zeleno srce Italije na rijeci Tiber jedna je od najmanjih regija u Italiji.

Perugia

Prvo naše odredište je najveći grad Umbrije - Perugia. Grad su osnovali Umbrijci  između 5. i 4. stoljeća prije Krista. Od tada do danas svi vladari grada ostavljalii su svoje tragove: etrušćanske zidine, srednjovjekovne crkve... U 16. stoljeću  Perugia je pod  kontrolom papinske države, a papa Paulo III.  naredio je podizanje Rocca Paolina, velike stijene kao simbola papinske vlasti nad gradom. Jedan od najljepših trgova u Italiji je Piazza IV Novembre, tu su i Fontana Maggiore, Palazzom dei Priori...
Tko još nije čuo za Bacio Perugina? Taj poznati čokoladni poljubac, koji skoro stoljeće oduševljava sve sladokusce, i mi smo kušali. Tako okrijepljeni, putovanje smo nastavili prema Assisiju, gradu sv. Frane. U večernjim satima smjestili smo se u hotel na samoj obali Riminija.
Posjetili smo i srednjovijekovni gradić Gubbio smješten na strmoj padini iznad koje se izdiže planina Ingino, jedna iz lanca središnjih Apenina. Šetajući uskim, srednjovjekovnim uličicama, vidjeli smo Palazzo dei Consoli, Palazzo Ducale, Basilica di Sant’Ubaldo... Vidjeli smo i Urbino, jedan od najljepših talijanskih gradova prepunog renesansnih i srednjovjekovnih građevina.
Lagana kiša i magla nisu nas omele u uživanju i jepotama San Marina, zemlji poznatoj po utrkama Formule 1. A malo tko zna za predaju prema kojoj je ovu, jednu od najstarijih država svijeta, osnovao  klesar Marin s otoka Raba.
Ravenna i Ferrara zadnja su odredišta našeg putovanja. Iako je Ravenna smještena u  unutrašnjosti, kanalom je povezana s Jadranskim morem. Nekada je bila sjedište Zapadnog Rimskog Carstva, također je i zadnje počivalište Dantea Alighierija.  Ferrara je okružena s devet kilometara starih zidina, većinom izgrađenih u 15. i 16. stoljeću. Možda su najbolje očuvane renesansne zidine u Italiji, a pripadale su srednjovjekovnoj obitelji Este.
Kaže se da sve što je lijepo kratko traje, ovaj put to dokazuje. Ali, mi imamo sreću vratiti se u naš grad čija ljepota traje već dva milenija.

Tina Pavelin, 4.g
                                                                         Mateja Burica, 4.g

objavio: Nediljka Galić   datum: 31. 10. 2012.