PREDAVANJA NA TALIJANSKOM

II. GIMNAZIJA SPLIT i Comunità italiana di Spalato  u suradnji s GK Marka Marulića organizirali su predavanje pod nazivom Risorgimento italiano (Talijanski preporod). Tako je profesor  Fulvio Salimbeni, docent suvremene povijesti na Sveučilištu Udine 5. ožujka održao iscrpno predavanje na tu temu.

Predavanje u GK Marka Marulića

Predavanju je nazočilo stotinjak učenika talijanskog jezika naše škole, ne propuštajući izvanrednu priliku susreta sa izvornim govornim jezikom koji uče i izrazima koje nisu u prilici svakodnevno čuti.

Predavanje se poklapalo  s gradivom povijesti, hrvatskog i talijanskog jezika što je samo potvrdilo mogućnosti koje nam škola pruža kao i kvalitetu nastavnog programa. Zahvaljujući angažiranosti naših profesora, ni ovaj put nismo propustili priliku naučiti nešto novo.

Učenice 4.G  Tina  Pavelin,  Mateja Burica i Nikolina Penović su, također, pripremile i prezentirale temu  Hrvatski narodni preporod (Risorgimento croato) na talijanskom i hrvatskom jeziku.  Izuzetnu tehničku podršku pružili su Antonija Ćurdo (4.G) i Bože Jurič (3.F).

Voditelj projekta je profesorica Katja Babarović u suradnji sa profesoricom Nedom Galić, knjižničarkom.

Predavanju su nazočili gosp. G. Catalini, predstavnk regije Veneto,   studenti sveučilišta  Udine te predsjednik Zajednice Talijana u Splitu, Damiano d'Alba.

Između ostalog, uručena je Povelja o prijateljstvu II. GIMNAZIJE i Zajednice Talijana u Splitu.

Inače, ovaj skup se trebao održati 12. veljače 2013., ali zbog velikog snijega u Italiji je odgođen za ožujak.

Antonela Barun 3.f

objavio: Nediljka Galić   datum: 19. 3. 2013.