Inkluzija - Vijeće učenika u Waldorfskoj školi u Zagrebu

II. GIMNAZIJA već treću godinu sudjeluje u projektu Vijeća Europe Regionalna podrška inkluzivnom obrazovanju kao jedna od sedam hrvatskih škola. Svaka škola sudionica u tom okviru realizira svoj vlastiti projekt.

Waldorfska škola: Učenici Druge na radionici izrade maski

II. GIMNAZIJA realizira projekt pod nazivom Različiti pedagoški pristupi u inkluzivnom obrazovanju. Između ostalog, projektom je planiran i realiziran posjet Waldorfskoj školi u Zagrebu s ciljem upoznavanja drugačijih pedagoških metoda i oblika odgojno-obrazovnog rada.

Vijeće učenika u ovom projektu ima izuzetnu ulogu: predstavnici svih razreda (24 učenika) u pratnji školskog tima uputili su se u Zagreb 12. veljače na četverodnevni boravak.

Prvi put učenici su se susreli s novim metodama rada škole te su aktivno sudjelovali u nekoliko radionica.

Najinteresantnija je bila izrada maski od gipsanih zavoja za fašnik i odlučeno je da iskustva stečena na toj radionici prenesu svim učenicima II. GIMNAZIJE.

Radionica u našoj školi je započela na pokladni utorak već na prvom satu kad su u učionici broj 8 (središnja radionica) rezali trake za maske, preuzeli sve materijale za izradu maski i prenijeli u svoje učionice. Svi učenici i profesori aktivno su sudjelovali u procesu.

Do kraja radnog dana svaki razred donio je svoju masku u centralnu radionicu gdje su bile izložene. Na pokladni utorak škola je imala i  dvadeset peti razred – razred profesora koji su, također, izrađivali svoju masku.

Gotove maske bile su toliko dobre da je povjerenstvo odlučilo da svi budu nagrađeni. Najbolja je nagrada zadovoljstvo svih učenika i profesora rezultatima svoga rada i novom dimenzijom odnosa učenik-profesor.

Zbog velikog interesa učenika i profesora postavljena je izložba maski u školskoj knjižnici.

N.G.

objavio: Nediljka Galić   datum: 20. 2. 2015.