MJESEC FRANKOFONIJE U II. GIMNAZIJI

Povodom Mjeseca frankofonije u Gradskoj knjižnici Marka Marulića  organiziran je zajednički projekt profesora matematike, fizike, vjeronauka i francuskog jezika pod nazivom  Blaise Pascal  - Francuska – učionica budućnosti od 17. stoljeća.

Predavači su dr.sc. Franjo Sokolić i profesor Marin Periš, a u programu sudjeluju i učenici II. GIMNAZIJE  te OŠ Mejaši.

Manifestacija u organizaciji udruge Prokultura i Fizikalnog društva Split održana je 24. ožujka 2015.

Isto tako, II. GIMNAZIJA i profesorica Silvana Soldo sa svojim Cvrčcima (Les Cigales) pripremila je tradicionalnu priredbu povodom Mjeseca frankofonije

u dvorani Nadbiskupijske gimnazije Split 27. 03. 2015. Još jednom naši učenici su pokazali svoje znanje francuskog jezika, scenske nastupe i organizacijske sposobnosti.   Tema projekta ove godine je Susret s Blaisom Pascalom.

Kao i uvijek, gosti će biti učenici osnovnih i srednjih škola Županije splitsko-dalmatinske koji uče francuski jezik.

Opširno izvješće o ovom događaju pripremila je Hana Perković, 3.a.

DANI FRANKOFONIJE 2015.

Povodom Mjeseca frankofonije i iz ljubavi prema francuskom jeziku i kulturi,  i ove godine Druga gimnazija i Hrvatska udruga profesora francuskog jezika organizirale su večernji program u Nadbiskupijskoj klasičnoj gimnaziji „Don Frane Bulić“. S učenicima su vrijedno radili prof. Silvana Soldo kao i lektor Sylvain Grille koji nam je pomogao u pripremi programa.

Priredbu obično započinjemo i završavamo pjesmom. Tako je zbor Druge gimnazije s profesorom Ivanom Bošnjakom otvorio program dvjema pjesmama: „La nuit“ i „L'intension fait l'action“.

Redale su se romantične francuske pjesme: „Je l'aime a mourir“ pjevala je Melina Lakoš iz drugog razreda naše škole, a Lucijana Žamić iz OŠ „Mejaši“ izvela je pjesmu Edith Piaf „La vie en rose“.
Naši gosti iz OŠ „Stjepan Radić“ iz Imotskog pripremili su pjesmu pod nazivom „Le ballade des gens heureux“.
Marija Palinić iz 4.a pjevala je pjesmu Vicky Leandros „Après toi“, a popularnu pjesmu „Je veux“ čuli smo u izvedbi Karle Kolovrat. Učenice 3.a, Ines Nadračić i Hana Perković uz gitaru su pjevale „Jeune et con“ i „Je ne veux pas la fin de nous“, a zatim su nastupile učenice iz Zmijavaca. Učenici  iz Lovreća razveselili su prisutne pjesmama „On ira“ i „Champs- Élysées“.

Karla Katarina Roje, učenica trećeg razreda Druge gimnazije, na klaviru je svirala pjesmu Mortena Lauridsena, „Dirait-on“.

Učenici V. gimnazije „Vladimir Nazor“, koji uče francuski kao treći strani jezik u sklopu fakultativne nastave, pripremili su zanimljivu zvučnu razglednicu, a doznali smo da je za montažu zaslužna učenica Jelena Maljković.

Mikrofon je stigao i do učenica iz Imotskog koji su pripremili pjesmu pod nazivom „Le ballade des gens heureux“.

Predstavnice OŠ „Kamen-Šine“ recitirale su pjesmu „La pression atmospherique“ koju su napisale učenice Sara Lalić i Vjollca Doroci. Ova je recitacija bila dobar uvod u temu scenskog prikaza „Susret s Blaise Pascalom“ koji je izvela naša dramska skupina „Les Cigales“.

Pjesma „Que calor la vida“ ili „Kako je život vedar“ svojevrsna je himna naše dramske skupine pa smo je zajedno zapjevali za kraj ovoga susreta. Zahvaljujemo svima koji su sudjelovali u pripremi ove svečanosti, kao i svima onima koji su svojim dolaskom uveličali druženje.
Do sljedećeg susreta ne zaboravite, u životu je zaista pretežno vedro... Le temps est serein et la vie est belle.

objavio: Nediljka Galić   datum: 24. 3. 2015.