PREVENCIJA ZLOUPORABE ALKOHOLA

U okviru školskog preventivnog programa u zadnjem tjednu mjeseca studenog 2015. godine realizirane su radionice u svih šest odjela prvih razreda kojima se promiče prevencija zlouporabe alkohola. Koordinatorica programa prevencije je Jadranka Benzon, a radionice su realizirane u suradnji s Hrvatskim crvenim križom i voditeljicom za mladež Silvanom Nikolić Perasović.

Radionica u školskoj knjižnici

Kako su istraživanja pokazala da će se kod 4 od 10 osoba, koje počnu piti kao petnaestogodišnjaci, razviti ovisnost o alkoholu, radionice su upravo namijenjene ovoj ciljnoj skupini.

Programom se educiralo učenike o:

- alkoholu kao legalnoj drogi koja mijenja osjećaje, mišljenje i percepciju (zakonom je zabranjen za mlađe od 18 godina)
- uzrocima konzumacije alkohola kod mladih (brojne  psihofizičke i socijalne promjene, sklonosti eksperimentiranju kod stresnih situacija, radoznalosti, pritiska vršnjaka, nasljeđa, osobnosti…)
- kratkoročnim i dugoročnim posljedicama pijenja alkohola (neuspjeh u školi, nasilje, prometne nesreće, rano stupanje u spolne odnose, trovanje alkoholom, zlouporaba droga, ovisnost o alkoholu...)

Razmatrajući uzročno posljedičnu povezanost zlouporabe alkohola, Škola je osigurala odgovarajuću skrb i podršku kako bi se učenicima ponudio izbor prema zdravlju, samopoštovanju i samopouzdanju.

Pripremila: Jadranka Benzon, pedagoginja

objavio: Nediljka Galić   datum: 15. 12. 2015.