UČENICI DRUGE MODERATORI NA FESTIVALU SVJETSKE KNJIŽEVNOSTI

II. GIMNAZIJA ove godine je aktivno sudjelovala u programu Festivala svjetske književnosti u Splitu. Ovogodišnjim programom predviđen je i susret književnika sa srednjoškolcima, a ta čast pripala je našim učenicima koji su razgovarali s jednom od najzanimljivijih mladih autorica, Tanjom Mravak.

Priče su joj uvrštene u antologije Najbolje hrvatske priče 2005. i 2006. godine, a autorica je okrunjena nizom nagrada: Prozak  časopisa Zarez i  izdavačke kuće Algoritam 2010., Slavić za autorski prvijenac (Društvo hrvatski književnika), Posebno priznanje Slobodne Dalmacije za kulturu. Jutarnji list 2011. nagrađuje ju nagradom za najbolje prozno djelo, i to za zbirku priča Moramo razgovarati.

Gradska knjižnica Marka Marulića: Susret sa srednjoškolcima, Tanja Mravak

Karla Vidović, Josipa Marinović i Ivan Krolo, učenici 3.f razreda, bili su moderatori, a profesorice Katica Babarović i Nediljka Galić pomogle su u realizaciji programa.

Izuzetno zabavna i zanimljiva književna večer posebno je dojmila naše moderatore.

Josipa Marinović predstavila je publici autoricu i bila oduševljena prilikom da može razgovarati sa tako izuzetnom  osobom:

- Djela Tanje Mravak veoma su zanimljiva i nadasve kratka, te ih se može s lakoćom i razumljivošću pročitati. Na mene je ostavila snažan dojam, ona je tako duhovita i društvena osoba. Bilo mi je veliko zadovoljstvo voditi razgovor s jednom takvom komunikativnom i otvorenom autoricom koja ne pita za godine. Dok sam vodila razgovor sa spisateljicom, imala sam osjećaj da pričam s nekim svojim vršnjakom.

Ivan Krolo predstavio je književni opus Tanje Mravak. O svojim impresijama kaže:

-  U djelu Moramo razgovarati  odlično su isprepletena dva podneblja (splitsko i sinjsko), opisuje danas vrlo aktualne socijalne probleme. Odnos između likova je, također, intrigantan. Najviše me dojmio odnos majke i kćeri u priči Karte gdje govori o suvremenim problemima jedne prosječne hrvatske obitelji.

N. G.

objavio: Nediljka Galić   datum: 27. 9. 2017.