Ponovno u Italiji

Godinama već, učenici, koji uče talijanski kao drugi strani jezik, u rujnu odlaze na studijsko putovanje u Italiju. Cilj je upoznati se s regijama talijanskog govornog područja i dijalektima tih područja.

(Foto: Sara Petrić) Verona

Četrdeset učenika krenulo je na ovo putovanje. Prva točka našeg putovanja je bila Padova. Stigavši u taj prekrasan grad, shvatili smo da smo došli u pravo vrijeme. Na Piazzi della Frutta osjetili smo pravi duh Italije zbog velikog broja domaćih ljudi. Naravno,

Bazilika sv. Ante Padovanskog je pridobila svu našu pozornost i divljenje. Razgledavanje smo nastavili i u slobodno vrijeme.

Naša nova odrednica bio je predivan grad što prati poznata ljubavna priča o Romeu i Juliji - Verona. Najprije smo posjetili Julijinu kuću i taj nas je prizor ostavio bez daha. Vidjeli smo zidove ispisane imenima i ljubavnim citatima na svim jezicima. Dodirnuli smo Julijin kip za sreću u ljubavi i nastavili dalje do Piazza dell' Erbe i Piazza dei Signori.

Sljedeće jutro smo veselo krenuli prema gradu poznatom po kulinarstvu i sveučilištu – Bologni. Najviše nam se svidjela Piazza Maggiore i penjanje na toranj. Kasnije smo došli do Modene. Mi, koji smo odlučili ići u Ferrari muzej, nismo požalili. Vidjeli smo različite modele automobila i na kraju film koji je upotpunio doživljaj. Muzej je nadmašio sva naša očekivanja i ostavio nas sa željom da ga opet posjetimo. Druga polovica grupe, za to vrijeme, obilazila je Komunalnu palaču, Piazzu Grande i mnoge druge znamenitosti o kojima su pričali s divljenjem.

Trećeg dana putovanja išli smo u Gardaland, jedan od najzabavnijih parkova na svijetu. Uživali smo u Dolini kraljeva, Svijetu gusara, Atlantidi, Gradu divljeg zapada, pa smo čak odlučili ići na sve vlakove smrti koji su našoj Ivi bili najdraži.

Zadnja naša destinacija bila je, naravno, Venecija. Po dolasku, obišli smo Trg sv. Marka što je svima ostao u najljepšem sjećanju, zajedno s Mostom uzdaha. Posjetili smo i Duždovu palaču, Prokurative, Katedralu sv. Marka, te još mnogo toga vrijedno viđenja. Nismo mogli napustiti Veneciju bez vožnje u gondoli. Tada smo vidjeli rodnu kuću Marka Pola i savršeno izgrađene kuće na moru. Bio je to doživljaj koji ćemo pamtiti još dugo.

I na kraju, čekala nas je duga noć vožnje u autobusu, noć obilježena pjesmom, veseljem i punom torbom prekrasnih dojmova.

Iako kratko, ovo putovanje ćemo pamtiti još dugo... Italijo, vidimo se opet uskoro!

I zahvaljujemo profesoricama Sanji Butterin Lučić i Silvani Buttiglieri na ovom divnom putovanju.

Katarina Perišin, 2.d

objavio: Nediljka Galić   datum: 27. 10. 2017.

Budi i ti dio DRUGAčije priče

Nadležni školski liječnik, dr.Silvana Stipanović, specijalist školske medicine (silvana.stipanovic@nzjz-split.hr), Trg hrvatske bratske zajednice 7, Split /Školska poliklinika/ Kontakt:021/480 304

Popis odabranih udžbenika za šk. god. 2023./2024.

Odluka o odabiru udžbenika povijesti

« Ožujak 2024 »