GIRO D' ITALIA

Naše putovanje u Italiju započelo je jednako veselo kao što će i završiti. U utorak, kasno navečer, svi su bili spremni za nezaboravnih pet dana provoda po Italiji. Ni cjelonoćna vožnja nije mogla usporiti naš tempo. Ujutro nas je čekao obilazak Firence. Središte Toskane i grad u kojem su nastala neka od najvećih umjetničkih ostvarenja. Imali smo priliku upoznati se s utjecajem obitelji Medici  na taj grad, a razgledali smo i Ponte Vecchio kojeg smo do tada imali prilike vidjeti samo u udžbeniku. Nakon razgleda grada i ispijanja prave talijanske kave, zaputili smo se prema našem hotelu koji je smješten u malenom gradiću Montecatini Terme.

Venecija

Odmorni, idućeg dana zaputili smo se u maleni srednjovjekovni gradić San Gimignano,

poznat po svojim visokim tornjevima. Baš tog dana održavao se lokalni sajam pa smo imali priliku susresti domaće stanovništvo i upoznati njihove običaje i način života. Naš obilazak Toskane zaključili smo posjetom Siene. Grad po zaštitom UNESCO-a kao svjetska baština čovječanstva i grad koji je iznjedrio čak šestoricu papa. Nismo zaobišli ni znameniti trg poznat po svom ljevkastom obliku i pločama od crvene cigle .Zaputili smo se u Nacionalni park Cinque Terre, zbog kojeg je naše putovanje dobilo na posebnosti i izdiglo se iznad uobičajenih putovanja Italijom. Prekrasnih pet ribarskih sela na Ligurskoj obali bili su savršena pozadina za fotografiranje. Specifičnost Nacionalnog parka je i željeznica koja je jedino prijevozno sredstvo, budući da automobili i ostala vozila nisu dopuštena. Četvrti dan bio je i najiščekivaniji. Svi su bili nestrpljivi pred dolazak u Gardaland. Učenici Druge gimnazije toga su dana okupirali Park i nije bilo atrakcije koja nam nije promaknula. Čak ni kiša koja je počela padati sat prije zatvaranja nije nas omela u zabavi. U hotel smo se vratili puni doživljaja i spremni za našu posljednju talijansku noć. Zadnji dan naše talijanske avanture čekala nas je Venecija. Iako umorni, pažljivo smo razgledali grad i upoznali se sa znamenitostima plutajućeg grada. Nakon Venecije i šetnje uz mnogobrojne kanale u kojima su gondole glavno prijevozno sredstvo, zaputili smo se prema otocima Muranu i Buranu. Međutim, vremenske prilike nisu nam išle na ruku  pa smo odlučili zaobići otoke venecijanske lagune i sve to nadomjestit dobrim shoppingom u outletu. Nakon shoppinga zaputili smo se prema Splitu. Na samom kraju putovanja zahvalili smo se našem vodiču Davoru, ali i profesoricama bez kojih ovo putovanje ne bi bilo ostvarivo. Profesorice Babarović, Buttiglieri i Lučić su na kraju ipak dobile najveći pljesak.

Jere Čović, 2.d

objavio: Nediljka Galić   datum: 13. 11. 2018.

Budi i ti dio DRUGAčije priče

Nadležni školski liječnik, dr.Silvana Stipanović, specijalist školske medicine (silvana.stipanovic@nzjz-split.hr), Trg hrvatske bratske zajednice 7, Split /Školska poliklinika/ Kontakt:021/480 304

Popis odabranih udžbenika za šk. god. 2023./2024.

Odluka o odabiru udžbenika povijesti

« Ožujak 2024 »