JOŠ JEDNOM U ITALIJI

Kao i prethodnih godina, i ove godine naša škola organizirala je studijsko putovanje u Italiju. Ove godine naglasak je bio na obilasku manjih talijanskih gradova koji nisu pretrpani turistima. Brodskom linijom uvečer smo se zaputili iz Splita za Anconu u koju smo, odmorni, stigli u rano jutro. Smjestili smo se u autobus i zaputili prema jednoj od najmanjih država na svijetu, San Marinu.

Venecija

Nakon razgleda grada i ispijanja prve prave talijanske kave, odlazimo u Ravennu. Grad u kojem nam je najzanimljivija atrakcija bila grobnica velikog Dantea. Saznali smo i zašto Dante nije

pokopan u Firenci i koliko dugo traje sukob između Firentinaca i građana Ravenne baš oko njegovih posmrtnih ostataka.

Treći dan našeg putovanja na rasporedu su bili gradovi Ferara i Modena. U Ferari, primjeru pravog renesansnog grada, naučili smo i o sukobima između pokopan bogatih i siromašnih koji su tim gradom vladali u srednjem vijeku. Poslijepodnevne sate proveli smo u Modeni, poznatoj po tvornicama najvećih imena automobilske industrije. Pravi ljubitelji posjetili su i obližnji Ferrarijev muzej. Sljedeći dan odlazimo na sjever Italije, u Bolognu, za koju je bio predviđen cijeli dan. Grad je poznat po svojoj kuhinji, tornjevima i velikim kolonadama koje se protežu gotovo svim ulicama stare gradske jezgre. Nakon razgleda Bologne, nitko nije propustio priliku sjesti u prvi restoran i pojesti pravu tjesteninu s bolognese umakom.

Najiščekivaniji dan našeg putovanja bio je dan rezerviran za Gardaland. Jedna od najvećih zabavnih parkova u Europi. U Gardalandu smo uživali u pravoj Halloween ludnici koja je vladala parkom. Zabavljajući se, zaboravili smo kako je to pretposljednji dan našeg putovanja. Posljednjeg dana našeg talijanskog đira posjetili smo Vicenzu i Veneciju. Nestrpljivo smo iščekivali posjet središtu nekad slavne Mletačke Republike. Gradu gondola i romantike.

Za Veneciju smo izvukli posljednje atome energije, pojeli posljednju talijansku pizzu i u poslijepodnevnim satima se zaputili prema Splitu. Umorni, ali puni doživljaja, anegdota i uspomena. S nekim novim iskustvima, prijateljstvima pa čak i ponekim ljubavima. U ranim jutarnjim satima stigli smo u Split i na samom kraju putovanja zahvalili se našim vodičima, vozačima i profesoricama; Buterin-Lučić, Dužević, Grepo i Brzica, profesoricama koje su nas pratile na našem putovanju.

Autor: Jere Čović, 3. d

objavio: Nediljka Galić   datum: 13. 11. 2019.

Budi i ti dio DRUGAčije priče

Nadležni školski liječnik, dr.Silvana Stipanović, specijalist školske medicine (silvana.stipanovic@nzjz-split.hr), Trg hrvatske bratske zajednice 7, Split /Školska poliklinika/ Kontakt:021/480 304

Popis odabranih udžbenika za šk. god. 2023./2024.

Odluka o odabiru udžbenika povijesti

« Ožujak 2024 »