"NJEMCI" DRUGE U ŠVICARSKOJ

Što bi nas moglo probuditi u 04.30? Baš ništa! Ali, stručna ekskurzija u Švicarsku i Austriju to je uspjela. Sukoišanska prepuna kofera i nervoznih roditelja, a mi presretni polazimo u pet i po.
Prva stanica – Luzern.
Kao što Splićani misle da je Split najlipši grad na svitu, Švicarci to misle za Luzern. Ovaj grad ima se čime pohvaliti - prelijepe crkve i katedrale, gradska vijećnica, drveni mostovi Spreuerbrücke i Kapellbrücke.

Učenici Druge u Zürichu

Put nas vodi u Zürich, grad s mirisom novca. Nalazi se na mjestu gdje Limmat istječe iz jezera Zürichsee. Nisu samo banke i bankari njegovo glavno obilježje. Na svakom koraku suočavamo se s prirodnim i kulturološkim ljepotama.
Razgledavanje Züricha uključuje niz znamenitosti kao što je obala rijeke Limmat, šetalište Lindenhof, crkva Fraumünster...Vidjeli smo poznatu gotičku katedralu Grossmünster s prekrasnim vitrajima čiji je autor Augusto Giacometti. Karlo Veliki proglasio ju je carskom crkvom.
I okruženje grada ostavlja nas bez daha. Tu su  brda Gubrist, Hönggerberg, Käferberg, Zürichberg...
U raaaaaaaaaanim jutarnjim satima kreće se prema Bernu, glavnom gradu Švicarske. Razgledavanje započinje starom gradskom jezgrom koja je pod zaštitom UNESCO-a, a smještena je na poluotoku na rijeci Aare. Uživali  smo u palačama i fontanama iz 15. i 16. stoljeća, vidjeli kuću Alberta Einsteina... Posebno su dojmljive ulice s arkadama.

Nezaboravna je vožnja uz  Lucernsko jezero koje Domaći zovu Vierwaldstättersee (četiri kantona).  Ovaj predio zovu i Povijesnom kolijevkom Švicarske. Tu je smješten i Altdorf, grad Willhelma Tella, nacionalnog heroja Švicarske iz 14. st. Prema legendi  nije se htio pokloniti šeširu austrijskog nadglednika Hermanna na gradskom trgu. Uhićen je i za kaznu morao strijelom pogoditi jabuku na glavi svoga sina  kako bi bio oslobođen, a ako ne bi uspio, obojica bi bila pogubljena. Kako je bio vrhunski strijelac, iz jednog pokušaja prepolovio je jabuku.
Posjetili smo i Interlaken, mali gradić poznat po sportskim događajima, a svratili smo u Lichtenstein i ponovno sreli Stipu iz Makarske.
Nakon četverodnevnog muvanja po Zürichu i okolici krećemo prema Austriji.
Odsjedamo u Insbrucku. U holu hotela dočekala  nas je vještica i zidovi  prepuni slika iz 14 st. Neugodan osjećaj. Naknadno shvaćamo  da je u pitanju voštana figura.

Svi znamo priču o Splićanima i snijegu, ali bili smo hrabri. Slobodno vrijeme iskoristili smo za grudanje. Nekolicina se ohrabrila i otišla na klizanje. Lomova nije bilo!
Salzburg i rudnik soli su neizostavni na ovakvim putovanjima.
Kad bi sve bilo idealno, putovanje ne bi bilo zanimljivo. Na putu u Beč, bus nas je iznevjerio...Ali, tu je bila automehaničarka i za tili čas kvar sredila!
Zadnji dan našeg putovanja bio je baš u Beču. Turističko razgledavanje dućana bilo je vrlo uspješno, što su svjedočili prazni novčanici i pune vrećice. Put u Austriju  ne pika se bez Swarowski  kristala. I ove godini smo se okitili, naravno!

Tekst:  Nikolina Boban, 2.b
                                        Bruno Kulić 2.b
                               Foto:  Laura Budimir, 2.b

objavio: Nediljka Galić   datum: 25. 2. 2013.