ŽIVOT I SMRT...

Povodom blagdana Svih svetih, te Dušnog dana odlučili smo prirediti virtualnu izložbu digitalnih kolaža radnog naslova Život i smrt. Kako se nalazimo i u Mjesecu hrvatske knjige (15.10.-15.11. 2020.), učenici su dobili zadatak da svoj doživljaj života i smrti izraze tehnikom digitalnog kolaža sa samo dvije sastavnice: fotografijom i apliciranim kratkim citatom

Gabriela Papac, 4.e

autorice/autora čije ih riječi duboko diraju i daju snagu, preuzetim ili iz „visoke“ ili iz „popularne“ kulture, i to praktično od praskozorja civilizacije i pisane riječi do danas. Odobren im je jako širok obuhvat sve do ruba prihvatljivog, prvenstveno zato da bi ostala odškrinuta vrata izražavanju subverzivnog doživljaja kako života, tako i smrti u skladu i primjereno stanjima kroz koja, u ovom zahtjevnom vremenu  pandemije, prolaze.

Dakle, blagdani su nam poslužili kao okidač za razmišljanje, čitanje i sabiranje misli. S obzirom  da pandemija još uvijek traje, nastojali smo iskoristiti realno stanje neizvjesnosti, što ga

vidimo svuda oko nas, kao dodatni poticaj kreiranju fiktivnih slika ravnoteže, stabilnosti i mira u nama. Cilj je bio prošetati u mašti tankom linijom između života i smrti, i pokušati tu „sliku“ fiksirati. Fotografija je, pritom, mogla biti snimljena foto aparatom / mobitelom ili preuzeta s mreže. Drage kolegice i kolege, pred vama su izloženi učenički radovi za koje se toplo nadam da će privući vašu pažnju i uvući vas u sebe, kako bi barem nakratko riječju i slikom zaronili ispod površine svakodnevne trivijalne drame na granici distopije. Naše učenice i učenici svojom kreativnošću svjedoče da nam trud nije uzaludan. Zdravi i veseli bili.

Toni Horvatić, prof.

objavio: Nediljka Galić   datum: 2. 11. 2020.