DRŽAVNI LIDRANO U ŠIBENIKU

Dramska družina Druge je i ove godine, šesti put u nizu, predstavom Gospoda Glembajevi pobijedila na svim razinama u najzahtjevnijoj i najprestižnijoj kategoriji Lidrana, grupna scenska predstava u trajanju od dvadeset minuta, i tako stekla pravo nastupa na smotri najboljih predstava u Hrvatskoj na državnoj razini Lidrana koja se i ove godine održala u Šibeniku u vremenu od 17. 4. do 19. 4. (niz je započeo 2006./2007. godine predstavom Nasmijati psa, pa Dodir anđela, zatim je slijedio Revizor, pa Antigonja te prošle godine H kao Hamlet i ove godine Gospoda Glembajevi).

Generalna proba je održana nakon dolaska u Šibenik i smještaja u Hotel Ivan, a drama je izvedena sutradan u poslijepodnevnim satima i bila je na visokoj razini što je istaknuto i na Okruglom stolu zadnjeg dana. Pritom je tročlana komisija profesionalnih redatelja (Stephanie Jamnicky, Kruna Tarle i Mario Kovač), uz oduševljenje i pohvale, istaknula da je Dramska družina Druge sve ove godine, otkad nastupa, podigla razinu srednjoškolskih predstava visoko iznad očekivanog. Također su istakli da je ovogodišnji Lidrano svih skupnih scenskih nastupa najkvalitetnije i najljepše što su oni vidjeli do sada. Zaista, predstave su bile, svaka na svoj način, prekrasne, angažirane i veoma zanimljive. Zaista je lijepo vidjeti toliko talentiranih učenika i mladih umjetnika na jednome mjestu.
Valja spomenuti da nam je i ove godine kostime posudilo Hrvatsko narodno kazalište i na tome im hvala, posebno gospođi Huljev.
Učenici i učenice, glumci Dramske družine Druge, su ostalo vrijeme proveli u druženju s ostalim izuzetno talentiranim učenicima iz cijele Hrvatske i svojim ponašanjem, kako na sceni tako i izvan scene, zavrijedili svaku pohvalu što posebno raduje, a uz to na putovanju sjetili smo se i bivših glumaca iz Dramske, posebno onih koji su se i kasnije nastavili baviti glumom kao svojim životnim pozivom; Edi Ćelić, Petra Kovačić i Stipe Radoja su upisali Akademiju glume, Jagoda Kumrić glumi u teve sapunici Larin izbor jednu od glavnih uloga, a Dunja Ercegović je postala član zadarskog Hrvatskog narodnog kazališta i u posljednjoj drami glumi jednu od glavnih uloga.
U Krležinoj drami Gospoda Glembajevi (ove godine veoma aktualna i postavljena u Zagrebu, Beogradu, Ljubljani, u našoj Drugoj gimnaziji, a priprema je i splitsko kazalište) glumili su:
Tihomir Šiškov (2.A) kao Leone Glembay
Bruna Radić (4.C) kao barunica Castelli-Glembay
Šime Tolj (4.B) kao Ignjat Glembay
Anton Palić (4.B) kao Puba Fabriczy-Glembay
Anita Pavić (2.A) kao Fabricija Fabriczy-Glembay
Uršula Huljev (2.F) kao Alojzije Silberbrandt
Vedrana Plazibat (4.B) kao sestra Angelika Glembay
Tea Mateta (3.F) kao dr. med. Paula Altmann
Filipa Dora Ćapeta (1.E) kao Olivera Glembay
Ivona Pavić (2.A) kao uvodničarka i šaptačica

Slijedi uobičajena smjena generacije glumaca, maturanti odlaze (navijamo za izuzetno talentiranu Brunu Radić da uspije proći zahtjevni prijamni i upiše Akademiju glume), pokušat ćemo i sljedeće godine napraviti dobru predstavu s novim glumcima i biti na razini prošlogodišnjih čemu se i nadamo jer Dramska družina Druge je u glumačkom, odgojnom i obrazovnom smislu pobjednički tim koji ne odustaje od visoke razine mogućih dostignuća u umjetnosti pri izvannastavnih aktivnosti.
                                           Boris Škifić, prof

objavio: Nediljka Galić   datum: 10. 5. 2012.