SUSRET HRVATSKE KATOLIČKE MLADEŽI U SISKU

“ U svjetlosti hodimo „ ( 1 Iv 1,7 )

Na ovogodišnjem Susretu hrvatske katoličke mladeži u Sisku (5. i 6. svibnja) okupilo se više od
30 000 mladih.  Središnje misno slavlje odvijalo se na prostoru velike livade ispred crkve sv. Kvirina u Sisku.
Predslavitelj svečanosti bio je kardinal  Josip Bozanić, ostali hrvatski biskupi te domaćin, sisački biskup Vlado Košić.  Između ostalih, svečanom skupu nazočili su županica Sisačko – moslavačka, gradonačelnici, svećenici, vjeroučitelji, animatori, imam i paroh sisački.
Među raspjevanom rijekom mladih bili su učenici II. GIMNAZIJE ( najvećim dijelom  članovi humanitarno – volonterske grupe PMI  - Prijatelji Malog Isusa)  sa vjeroučiteljicom prof. s. Dolores Brkić.

Došavši u Sisak, srdačno nas je dočekala naša domaćica, volonterka Antonija Bešker koja nam je bila na usluzi dva dana od 0-24. Mnoštvo mladih je pristizalo iz cijele Hrvatske, BiH te naših hrvatskih misija - Austrije, Njemačke i Švicarske.
 Veličanstvena procesija je krenula ispred sisačke katedrale sv. Križa preko cijelog grada do crkve sv. Kvirina. Predivno je bilo biti dio te radosne mladosti gdje smo svi kao jedan i u Ime jednog cilja ovdje. Biskup Vlado Košić izrazio nam je dobrodošlicu u Sisak, drevni grad kulture i bogate povijesti te nam je svima zaželio ono radosno zajedništvo sa željom - HODIMO U SVIJETLOSTI! Poruku sv. Oca Benedikta 16. pročitao je povjerenik za mlade vlč. Branko Koretić gdje nas ohrabruje da odlučno hodimo i nosimo ovim svijetom svjetlost. Prije svečanog misnog slavlja upriličen je trosatni bogati program u kojem je mladi čovjek mogao uživati, meditirati i pronaći jasniji, hrabriji i odlučniji hod za svoj budući život.
Često nam razna svjetla zamagljuju vid ali Krist – Svjetlo svijeta, otvara nam jasan put pa tako i mi možemo biti svjetlo drugima u ovom, često, zamagljenom svijetu. Ne trebamo se bojati budućnosti ma kako ona bila neizvjesna! Nije li Bog gospodar vremena i povijesti?
Na kraju svečane mise objavljeno je kako će Dubrovnik 2014. biti domaćin SHKM – i pa oduševljenju nije bilo kraja.
Imali smo sreće sa smještajem u lijepom Moslavačkom naselju Voloder, jednom od najpitomijih, najslikovitijih predjela panonske Hrvatske. Mještani su nam otvorili svoje domove i srce kao naše vlastite obitelji.
To mjesto, odnosno župa sv. Antuna, ima bogatu kulturnu tradiciju kao i vjerski život. Uz bogati program i misno slavlje u župi, 6. svibnja uživali smo u narodnim nošnjama i plesnim kolima, zboru na misi, druženju na zajedničkom ručku (nazočili su i mladi iz Zagreba, Linza  -  Austrija, Zadra, Tuzle, Lovreća, Jesenica ). Svaka skupina se ukratko predstavila, a mi smo uz grad i školu kratko predstavili i  PMI. Tijekom predprograma u Sisku intervju za TV su dale naše učenice Dora Bjelanović, Petra Perišić i Ivana Rančić.
Naši učenici Dora Bjelanović, Petra Perišić, Tonći Kačić – Bartulović, Dea Pjerov sa s. Dolores Brkić sudjelovali su  9.svibnja na programu Radio Marije u Splitu u jednosatnoj emisiji „Stella Maris“ govoreći o iskustvu i doživljajima iz Siska i Volodera.

Dora Bjelanović, 3.d
                                                                                    Mirna Vučemilo, 3.d

objavio: Nediljka Galić   datum: 11. 5. 2012.