UČENICI DRUGE U VENETU

I ovogodišnje studijsko putovanje u Italiju ostat će nam u lijepom sjećanju.

Prva postaja bila je Padova, najstariji grad na sjeveru Italije i drugi najstariji sveučilišni grad na svijetu koje hrvatski studenti već od srednjeg vijeka smatraju idealnim mjestom za studij. To je i grad fresaka kojeg smo počeli upoznavati na trgu  koji priča - Prato della Valle. To je najveći talijanski trg okružen sa 78 skulptura slavnih građana Padove.

Most uzdaha

Tu je i bazilika sv. Ante Padovanskog, smještena na trgu El Santo. Dograđivanje kroz stoljeća  rezultiralo je nevjerojatnom grandioznošću i bogatstvom. Kapele s grobom Svetog Ante i relikvijama posebno privlače pozornost. Od relikvija je u cijelosti sačuvan samo jezik, no može se vidjeti i njegova čeljust i plašt. Bazilika u nama budi posebne osjećaje i nadahnuće.

Ni na ovom putovanju nismo uspjeli pobjeći od Shakespearea te smo se u tren oka zatekli u Gradu ljubavnika - Veroni. U dvorištu poznate kuće, ispod balkona gdje se Romeo zakleo na vječnu ljubav, nalazi se kip Julije u bronci. Zidovi kuće pretrpani su ljubavnim pismima turista koji su Juliji odlučili povjeriti svoje ljubavne jade ili ovjekovječiti svoju ljubav stavljajući lokot na ogradu. Ne smijemo zaboraviti da je Verona grad s burnom rimskom prošlošću, a Veronski koloseum ostavlja snažan dojam.

Krajnji cilj našeg putovanja bila je Venecija koja mami posjetitelje iz cijelog svijeta svojom ljepotom i posebnošću. Brojni kanali i pravi venecijanski štih urezuju se svakom posjetitelju u pamćenje. Iako nismo okušali vožnju gondolama, iz Venecije nismo otišli razočarani. Vidjeli smo slavni Markov trg, a pažnju je plijenio zvonik sv. Marka s čijeg se vrha vidi cijela Venecija. Ipak, najgrandioznija znamenitost bila je Duždeva palača, sjedište nekoć najmoćnije sile Jadrana.
Niste bili u Veneciji ako niste vidjeli Most uzdaha  - Ponte dei Sospiri. Venecijanskim zatvorenicima je bio posljednje mjesto s kojeg su vidjeli ljepotu Venecije. I zaista, šetnja Venecijom ne izaziva ništa manje nego zavidne uzdahe!
Za kraj ovog studijskog putovanja  svratili smo na mjesto najidealnije za odmor i razonodu, Gardaland. I oni najhrabriji su strahovali pred izazovima koje nudi ovaj zabavni park i svima nam je probudio dječji duh!
                                                                    Angela Drakul, 3e

objavio: Nediljka Galić   datum: 15. 10. 2013.