Međunarodni istraživački dan
19. veljače znanstvenici splitskog FESB-a koji rade na CERN-u (Nikola Godinović, Damir Lelas, Marko Kovač, Dunja Polić i Ivica Puljak) organizirali su Međunarodni istraživački dan za učenike splitskih gimnazija ( II., III. i Nadbiskupska klasična gimnazija).
Splitski gimnazijalci na Međunarodnom istraživačkom danu
Nakon niza odslušanih predavanja učenici su analizirali podatke iz gigantskih detektora na LHC akceleratoru te pokušali pronaći Higgsov bozon i druge elementarne čestice.
Na kraju dana video vezom su uspoređivali svoje podatke s podacima kolega iz Zagreba, Istanbula i Genove te diskutirali o njima. U videokonferenciji sudjelovala je naša učenica Katarina Mamić (4.e).
Ovo je peti put da Splitsko sveučilište organizira Međunarodni istraživački dan u kome sudjeluje 200 institucija iz 40 zemalja s ciljem da zainteresira više od deset tisuća srednjoškolaca za znanost. Pet naših učenika (Josip Dorić, Miro Bilić, Katarina Mamić, Petar Hučić, Leonard Toni Nakić) te profesorica Jasna Nizeteo sudjelovali su u ovom projektu.
N.G.
« Travanj 2025 » | ||||||
Po | Ut | Sr | Če | Pe | Su | Ne |
31 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 | 1 | 2 | 3 | 4 |
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |