RAZMJENA UČENIKA

Na sedmodnevnu razmjenu s gimnazijom Liceo Levi iz Montebelluna, 8. listopada 2017., četrnaest naših učenika otputovalo je u Italiju. Učenici su bili u pratnji profesorica  Katice Babarović i Silvane Soldo.

Profesorice i učenici Druge gimnazije i ravnatelj  "Liceo Levi" ing. Ezio Toffano

Začetak i ideju o razmjeni dala je Antonela Tudor, predsjednica Zajednice Talijana u Splitu. Naše učenike i profesore više nego srdačno primili su Ezio Toffano, ravnatelj škole te profesori Marica Longano i Mariano Montagnin kao koordinatori s talijanske strane. Naravno, bili su tu i učenici domaćini s roditeljima. Naš strah nestao je nakon prvog susreta zahvaljujući ljubaznosti i srdačnosti naših novih prijatelja.

Drugog dana boravka u nazočnosti gradonačelnika Montebelluna Marzia Favera i pročelnika za kulturu Claudio Borgia, profesora i učenika Liceo Levi, obavljeno je bratimljenje uz veliki broj novinara i televizije koji su događaju posvetili veliku pažnju tijekom cijelog našeg boravka.

Nastava u gimnaziji Liceo Levi odvija se samo u jutarnjoj smjeni. Naši mentori  bili su profesori  Škole. Podijelili su nas u tri skupine te smo sudjelovali na satovima Latinskog, Talijanskog jezika i Biologije. Njihov školski sat traje 55 minuta, a tijekom nastave nije dopuštena međusobna komunikacija te uporaba mobitela.

Pored pohađanja nastavnih sati, sudjelovali smo i u izvannastavnim aktivnostima.

Kako je cilj ovog projekta i upoznavanje kulturne baštine Italije, taj dio uspješno je realiziran. Talijanska baština prirasla nam je srcu jer smo o njoj samo čitali, a sada smo uživo razgledavali umjetnička djela.

Posjetili smo grad Asolo gdje nas je dočekao gospodin Mauro Migliorini, gradonačelnik. Imali smo priliku posjetiti i Udrugu Hvar čiji su članovi porijeklom Hvarani, ali i Talijani. Tom prigodom razgovarali smo s gospođom Nevenkom Grdinić, generalnom konzulicom, te gospođama Natašom Degiuli Kos i Gordanom Šimić, konzulicama iz Trsta koje su uveličale cijeli događaj.

Osim susreta, koji su nam bili omogućeni, uživali smo i u posjeti tiskari, ali i vili u Possagno Maseru. Također, upoznali smo čari Venecije, Trevisa i Bassano del Grappa.

Najviše smo boravili u gradu Montebelluni, u regiji Veneto na sjeveru Italije, gdje se nalazi naša gimnazija Liceo Levi. Gradić broji oko 30 tisuća stanovnika. Kratkim obilaskom ubrzo smo upoznali sve čari talijanskog života.

Uzbuđeno smo kročili u domove naše nove obitelji, iz dana u dan sve smo više upoznavali talijansku kulturu, običaje i njihovu poznatu kuhinju. Naši domaćini primili su nas srdačno i postali smo jako bliski prijatelji.

Nastavak projekta je u travnju 2018. godine kada će naša škola i obitelji naših učenika ugostiti učenike i profesore gimnazije Liceo Levi iz Montebelluna. Nadamo se da će se i njima svidjeti naš prelijepi grad kao i znamenitosti koje će posjetiti.

Ivana Parčina, 3.d

Iva Elez, 3.d

Popis učenika koji sudjeluju u projektu:

3.f - Zrinka Bilobrk , Karla Curnić, Lea Čizmić, Sandra Grubišić, Mladen Kamenjarin, Joško Markić i  Antonio Petričić

3.d - Iva Elez, Pia Kukoč, Antonia Litović, Petra Lučev, Elena Nikolić, Ivana Parčina

3.a  - Borna Buntić

Mentorice profesorice: Katica Babarović i Silvana Soldo

Više o razmjeni možete naći na stranicama:

objavio: Nediljka Galić   datum: 6. 11. 2017.