Promocije knjige „Kako je Flegmarin postao kapetan“ i u GK Marka Marulića

Školska knjižnica Druge gimnazije u prosincu je ugostila sudionike promocije knjige „Kako je Flegmarin postao kapetan“. Autorica je naša bivša učenica i sadašnja profesorica, Magdalena Mrčela. Organizatorica i voditeljica promocije bila je profesorica Neda Galić, a rijetko viđen književni osvrt ponudio je profesor Boris Škifić. Ulomke iz ovog nagrađenog dječjeg romana izvodili su učenici 2. a razreda, Damira Bočina i Franko Jakovčević te glumac Matko Elezović, a za glazbenu su pratnju bili zaduženi profesor Ivan Bošnjak i kantautor Bruno Jakobčević, učenik 3. a razreda.

“Kako je Flegmarin postao kapetan dječji je roman o obitelji, odrastanju, prihvaćanju i igri. Teško je postići to da odrasli autorski glas progovori kroz lik dječaka, pogotovo dječaka kojeg je društvo, na čelu s obrazovnim sustavom - strpalo u prosjek. Ovaj je roman skroman doprinos hrvatskoj dječjoj književnosti, ali ponosan pokušaj isticanja onoga što zaboravljamo - djeca su naš odraz. Iskreniji, čišći, u mnogočemu snažniji. Ako ih nasilno guramo u ladice i lijepimo na njih stigme "zatvoren", "hipersenzibilan", "flegmatičan", mi smo ti koji će ih oštetiti. Najčešće se upravo u toj tobože prosječnoj djeci kriju dragulji. Jedan takav dječak glavni je lik moje knjige koju od srca posvećujem svim skrivenim kapetanima”, istaknula je profesorica Mrčela.

Ovom prilikom pozivamo sve profesore, učenike i djelatnike škole na promociju knjige koja će se održati u petak, 19. 1. 2018. u 18 sati u  Gradskoj knjižnici Marka Marulića.

objavio: Nediljka Galić   datum: 17. 1. 2018.