PROF. DR. SC. IVICA PULJAK OPET U DRUGOJ GIMNAZIJI

Prof. Ivica Puljak i inspirativno predavanje u II. gimnaziji: kakva je budućnost svemira i ljudskoga roda

Druga je gimnazija još jednom imala čast ugostiti znanstvenika svjetskog renomea – prof. dr. sc. Ivica Puljak mnogobrojim je znatiželjnicima održao sjajno predavanje o budućnosti svemira i ljudskoga roda. Uz slikovitu prezentaciju i interakciju s učenicima postavili smo mnogo „zašto“, a zaključili neka dosad neuhvatljiva „zato“.

O dimenzijama svemira, galaksija i zvijezda konačno smo razmislili u redu veličina koji razumijemo, osvijestili smo važnost razvoja Zemlje i ljudske vrste, a najviše su nas  se dojmile

pozitivne prognoze o ljudskome rodu. Naime, dok znanstvenici predviđaju izrazito crne scenarije za svemir u dalekoj budućnosti, budućnost ljudskoga roda čini se nikad blistavijom – prof. Puljak prezentira istraživanja koja govore da idemo prema svijetu sa sve manje gladi, bolesti i neobrazovanosti. Hoće li se čovječanstvo samouništiti ili proširiti na druge zvjezdane sustave te kad će nas priroda na to prisiliti – konačno smo dobili neke od odgovora. Saznali smo čime se trenutačno bave svjetski znanstvenici u CERN-u i dobili poticajnu motivaciju za naše buduće znanstvenike koju sugerira prof. Puljak: samo znanje i rad!

Magdalena Mrčela, prof.

objavio: Nediljka Galić   datum: 12. 12. 2018.

« Svibanj 2024 »