TO JE BILA FEŠTA OD BROJA Π!

Broj pi od velike je važnosti u matematičkom i znanstvenom svijetu. Upravo iz tog razloga odlučeno je da 14. ožujka simbolično bude proglašen danom broja pi. Datum posebna značaja ove se godine u našoj školi prigodno slavi čak tjedan dana pa se možemo pohvaliti da Druga gimnazija ima Tjedan broja Π.

Zaljubljenici u matematiku izradili su brojne plakate i prezentacije te napravili pravu multimedijalnu izložbu kakve bi se mnogi muzeji posramili. Upoznali su nas s poviješću, primjenom i zanimljivostima o broju pi, odnosno Arhimedovoj konstanti, kako se još naziva. Postavljanje izložbe proteklo je u odličnom raspoloženju, unatoč ružnom vremenu. Učenici

su crtali,  bojali, izrezivali i lijepili, a sve kako bi svojim kolegama koji su možda malo manje zainteresirani za matematiku približili taj „težak“ predmet i kompleksnu Arhimedovu konstantu.

Otvorenje izložbe i projekta uveličali su brojni učenici i profesori, na čelu s ravnateljicom Ivankom Kovačević koja je zahvalila učenicima i profesorima na suradnji. Za glazbu je bio zadužen prof. Bošnjak, a prigodne skladbe otpjevali su članovi našeg zbora. Treba napomenuti da je ovaj sjajan projekt zaživio pod vrijednim stručnim vodstvom profesorica Sanje Vitaljić, Sande Ilić i Karmen Šesnić koje su dokazale da čak i jezičari imaju mnogo toga za reći o matematici.

Kraj tjedna broja ∏ završen je 14. 03. 2019  Kvizom broja Π u kome su sudjelovala 22 učenika prvih i drugih razreda. Jedan dio kviza bili su zadaci vezani za temu i svi su učenici uspješno završili. Čak je šest učenika dijelilo prvu nagradu. Izuzetno zanimljivo bilo je natjecanje u pamćenju znamenki broja pi. Najuspješnija je bila Ananda Đuranović, 2. f  koja je upamtila 109 znamenki. Izrezivanje krugova bilo je namijenjeno svim sudionicima i nije bilo natjecateljskog karaktera. Pobjednici su osvojili knjige kao nagradu.
Vrhunac manifestacije bila je nagrada svim sudionicima projekta – 3,14 kg bombona ± 1%.

Jere Čović, 2. d

objavio: Nediljka Galić   datum: 29. 3. 2019.

« Svibanj 2024 »