„MEŠTROVIĆ BATTLE“ U ZNAKU PRIJATELJSTVA I SURADNJE

Projekt "Meštrović battle" koji naša škola provodi u suradnji sa Srednjom školom Ivana Meštrovića iz Drniša u petak, 22. ožujka doživio je svoj vrhunac putovanjem naših učenika i profesora u Drniš. Uzbuđeni, ujutro smo se zaputili prema odredištu. Kada smo stigli, primio nas je Ivan Zeljko, ravnatelj Srednje škole Ivana Meštrovića, i brojni učenici. U školskom atriju predstavili su svoje plakate o životu i radovima našeg svjetski priznatog

kipara. Nakon upoznavanja s njegovim životom i bogatim opusom uslijedilo je predavanje o Srednjoj školi Ivana Meštrovića. Uvodnu je riječ imao ravnatelj koji nas je srdačno pozdravio, a naša ravnateljica Ivanka Kovačević zahvalila mu je na gostoprimstvu. Nakon razmjene simboličnih poklona učenice iz Drniša predstavile su svoju školu.

Srednju školu "Ivan Meštrović" polazi nešto više od 200 učenika koji pohađaju  neki od

sedam različitih programa: od gimnazijalaca do ekonomista i elektrotehničara. Upozorili su i na zabrinjavajuću činjenicu o iseljavanju mladih ljudi iz tog kraja što je izravna posljedica pustošenja u Domovinskom ratu.

Nakon prezentacije i uvodnih riječi, naš profesor Toni Horvatić održao je predavanje i radionicu na temu "Uvod u percepciju". Nakon zanimljive prezentacije i zabavne radionice zaputili smo se u stručni obilazak ovog srednjodalmatinskog grada. Naš obilazak zaključili smo posjetom Gradskom muzeju Drniš u kojem se nalaze brojna djela Ivana Meštrovića. Naši drniški prijatelji potom su nam priredili zakusku u obližnjem hotelu. Nakon zakuske i razgovora s učenicima iz Drniša opet smo sjeli u autobus i zaputili se u Otavice – Meštrovićevo rodno mjesto u kojem je ostavio neizbrisiv trag, od mauzoleja do njegove kuće i malarične stanice. Ne biste vjerovali, ali nekoć smo u srcu Dalmatinske zagore imali pravu epidemiju ove tropske bolesti. Ispred mauzoleja dočekala nas je voditeljica lokaliteta  koja nas je ukratko upoznala s poviješću ove neobične građevine na vrhu brežuljka koju je Meštrović zamislio kao obiteljsku grobnicu. Kada smo ušli u mauzolej i proučili brojne reljefe, naš neizostavni zbor pod vodstvom profesora Bošnjaka održao je pravi mali koncert u nezaboravnom ambijentu. Nastup našeg zbora zaključio je profesor Bošnjak koji je izveo evergreen "Tvoja zemlja" Vice Vukova. Nismo samo mi pjevali, svojom izvedbom pjesme "Dida moj" iznenadila nas je i pedagoginja srednje škole iz Drniša Zdenka Kunac koja je pobrala ovacije.

Nakon mauzoleja i prigodnog programa bilo je vrijeme za povratak u Split jer je naš zbor trebao nastupiti na Večeri frankofonije. U Split smo stigli u poslijepodnevnim satima, pomalo umorni, ali sretni i  puni dojmova. Nadamo se da će se ova suradnja nastaviti i da ćemo se još koji put imati prilike susresti s našim prijateljima iz Drniša. Ovom prilikom u ime svih učenika zahvaljujem našoj ravnateljici, profesoricama Vitaljić, Ilić i Šesnić, profesorima Bošnjaku i Horvatiću, bez čijeg truda sve ovo ne bi bilo ostvarivo. Zahvaljujući ovom projektu, puno smo toga naučili o geniju našeg kiparstva Ivanu Meštroviću i uživali u zanimljivom pejzažu Dalmatinske zagore.

Jere Čović, 2.d

objavio: Nediljka Galić   datum: 4. 4. 2019.

« Svibanj 2024 »