FESTIVAL ZNANOSTI 2019.

I ove godine učenici naše škole su pod vodstvom svojih profesorica Sindi Matulović, Dine Spahije, Lidije Omrčen i Imele Petričević sudjelovali na smotri pokusa i istraživačkih radova učenika osnovnih i srednjih škola pod imenom"Budi i ti znanastvenik!" u sklopu Festivala znanosti. Ovogodišnja tema Festivala su bile boje.

Učenice prof. Matulović Nela Bibić (4.d) i Karla Drlje (4.c) prezentirale su atraktivan pokus "Nevidljivi crteži". Prskanjem otopine željezova (III) klorida na naizgled bijele papire  pojavljivali

bi se prethodno nacrtani crveni (kalijevim tiocijanatom) ili plavi (kalijevim heksacijanoferatom(II) ) oblici.

Učenici prof. Petričević - Borna Mamić, Lucija Santini, Dominik Šuto (3.e) i Duje Ercegović (3.f) predstavili su se živopisnim pokusom "Koralji". Ubacivši kristaliće kalijeva heksacijanoferata (II) u otopinu modre galice posjetitelji su promatrali rast crvenosmeđih "koralja" u "plavome moru".

Učenici prof. Spahije - Sara Bajić, Lovre Davidović i Laura Nikolanci (2.f) pokazali su čudnovatu "Plavu bocu". Plava otopina u boci stajanjem se obezboji, a njezinim mućkanjem dobijemo opet lijepu plavu boju. Antea Batarelo, Laura Čulić Meić, Ena Marušić i Lara Vuco (2.f) predstavili su plakat "Obojenost životinja" navodeći mnoge raznolikosti i važnosti boja za opstanak životinjskih vrsta.

Učenici  profesorice Omrčen, maturanti (a, b, c, i f odjeljenja), koji na državnoj maturi polažu predmet biologija nazočili su predavanjima u knjižnici Instituta za Jadranske kulture i melioraciju krša. Sva predavanja su bila povezana s temom boje (Sve boje bolesti raka masline, Znanost inspirirana bojom grožđa i vina, Šareno porijeklo vinove loze, Žuto-zelena rapsodija maslinova ulja), gdje su učenici upoznali sveprisutne probleme današnjih enologa i maslinara.

Učenicima su prikazane i znanstvene metode koje su korištene pri istraživanju, a
karakteristične su za znanstvene discipline kao što su molekularna biologija i genetika.

objavio: Nediljka Galić   datum: 14. 5. 2019.

« Svibanj 2024 »